سینماگراف چیست؟ و چگونه ساخته می شود؟

سیدمحمد نورحسینی

در این مطلب در مارکت گرافیک میخواهیم به بررسی هنر سینماگراف بپردازیم و چگونگی ساخت آن با موبایل اندرویدی و ios را یاد بگیریم همچنین اصول و مشکلات در ساخت سینماگراف را بررسی می کنیم پس در ادامه با گرافیکت همراه باشید.

اگر به عنوان تعریفی کلی، عکاسی را متوقف نمودن زمان و ماندگار نمودن و ابدی کردن برشی از حافظه تاریخ تعریف نماییم، سینماگراف تلفیق ثبت همان لحظه در فضای متحرک و بازسازی پویایی آن لحظه است که تاکید بیشتری بر نمود و تبلور دیدگاه و مضمون هنرمند و عکاسی دارد. برای آشنایی بیشتر با سینما گراف و آموزش نحوه ساخت سینماگراف با گرافیکت همراه باشید.

سینماگراف چیست؟

سینماگراف به نوعی تلفیق عکس و حرکت (ویدیو) اطلاق می شود که، قسمت اعظم تصویر مانند عکس ثابت و در سکون می باشد و تنها بخشی از آن مانند ویدئو متحرک می باشد. تصاویر سینما گراف با فرمت های ویدئویی مانند Mp4، GIF، MOV و غیره ساخته می‌شوند و افتکت ها و اکشن های ساده ولی تاثیرگذار و شگفت انگیز به وجود می‌آورند. تصویری که در زیر مشاهده می کنید، نمونه‌ای زیبا از تصاویر سینماگراف می باشد.

کلیات آموزش ساخت سینماگراف

برای ساخت یک سینماگراف می بایست در ابتدا به دنبال سوژه و صحنه ای مناسب و کاملا پویا برای چندین ثانیه فیلمبرداری و تصویربرداری کنید (نوع دوربین در خروجی کار آنچنان تاثیرگذار نبوده و حتی می توانید از موبایل برای فیلمبرداری استفاده کنید). در اغلب نرم افزارها و اپلیکیشن ها، بعد از اتمام فرآیند تصویربرداری و تهیه ویدیو، تصویری ساکن از ویدئو ضبط‌ شده قابل مشاهده می باشد که «تصویر ثابت» سینماگراف را بوجود می آورد. در مرحله بعد می بایست با کمک انگشت و دقت فراوان، قسمتی را که میخواهید متحرک باشد را تعیین نمایید. پس از تعیین قسمت متحرک سینماگراف آماده خروجی میباشد که با ذخیره و خروجی گرفتن از این فایل، قادر خواهید بود سینماگراف نهایی را با فرمت دلخواهتان داشته باشید.

سینماگراف

نکاتی برای بهتر شدن ساخت سینماگراف

استفاده از سه پایه و یا بدون حرکت نگه داشتن موبایل در حین تصویر برداری: حیاتی ترین نکته ایست که می بایست در حین ساخت سینماگراف باید رعایت شود تا نتایج با کیفیت و واقعی به نظر برسند. حتی کمترین تکان ها و یا حتی تکان بسیار کم در حد میلیمتر نیز، میتواند نتیجه ساخت سینماگراف را به شدت دچار آسیب جدی نماید. پس حتما در هنگام فیلمبرداری استفاده از سه پایه را فراموش نکنید و سه پایه را در جای خود محکم نمایید. مهمترین مشکلی که در تکان ها بوجود می آید جابجایی قسمت متحرک تصویر و انتخاب شده توسط شماست که جابجایی دوربین باعث جابجایی آن منطقه شده و نتیجه را به شدت تغییر میدهد.

از آنجایی که ظرافت های سینماگراف است که مخاطبین را محسور نموده و چشمان مخاطبان را همچون جادویی به خود معطوف میکند، دقت و رعایت ظرافت ها بسیار مهم می باشد پس ضمن رعایت ظرافت ها سعی کنید تصویری را برای سینماگراف های خود انتخاب کنید که قسمت متحرک را به سادگی بتوانید از قسمت ثابت جدا کنید، در این صورت نتایج کار با ظرافت و بدون مشکل خواهد بود.

سینماگراف

اپلیکیشن های ساخت سینماگراف برای اندروید

در این قسمت دو اپلیکیشن بسیار کارآمد برای سیستم عامل های اندروید و یک اپلیکیشن برای گوشی های آیفون معرفی خواهیم کرد.

اپلیکیشن ساخت سینماگراف اندروید Fotodanz

اپلیکیشن Fotodanz یکی از اپلیکشن های قدرتمند و معروف در زمینه ساخت سینماگراف میباشد.ساخت سینماگراف با این اپلیکشن بسیار راحت تر و سریعتر از تصور آن است. دقیقا همزمان با اجرای برنامه دوربین موبایل نیز بصورت خودکار شروع به کار می کند و با گزینه های موجود می توانید تنظیمات مورد نظرتان را تعیین کنید و بعد از تنظیم نمودن موارد دلخواه فرآیند ضبط را انجام دهید. حتی میتوانید با دوربین جلویی دوربین و سلفی نیز سینماگراف را ضبط نمایید. بس از پایان ضبط ویدئو و مطئمن شدن از عدم حرکت دوربین در حین فرآیند ضبط، اپلیکیشن تصویر ثابتی از فیلم ضبط شده را نمایش میدهد. توسط انگشت خود و یا قلم مخصوص گوشی، دور تا دور قسمتی را که تصمیم دارید متحرک و داینامیک باشد را با خط مشخص نمایید. در صورتی که سوژه متحرکتان دارای سایه های زیبا باشد میتوانید برای طبیعی شدن و زیبایی بیشتر دور سایه ها را نیز خط بکیشید.بعد از اتمام خط های دور، نشانه تیک را به نشانه تایید لمس کنید تا بسیار سریع ساخت سینماگراف به پایان برسد.

دانلود اپلیکیشن ساخت سینماگراف Fotodanz

اپلیکیشن سینماگراف

اپلیکیشن ساخت سینماگراف اندروید Cinemagraph

اپلیکیشن Cinemagraph نیز اپلیکیشنی قدرتمند است اما به دلایلی بسیار کم پیشنهاد بعدی ما برای ساخت سینماگراف می باشد. این اپلیکیشن نیز به محض اجرا دوربین گوشی را روشن می نماید، و دقیقا مانند فوتودنز میتوانید از دوربین جلویی گوشی نیز برای ساخت سینماگراف و ضبط استفاده نمایید. با این فرق که در تمامی فرآیند فیلمبرداری می بایست دکمه ضبط فشار دهید و به محض برداشته شدن انگشت عملیات ضبط به متوقف خواهد شد . نکته‌ ی کارآمد در اپلیکیشن که جزو برتریهای آندر مقایسه با اپلیکیش قبل میباشد، وجود تایمر برای شروع فرآیند فیلمبرداری میباشد. با این قابلیت قادر خواهید بود تا به‌ سادگی با لمس دکمه شروع ضبط، آغاز فیلمبرداری را نسبت به زمان تعریف شده به تأخیر بیاندازید تا، زمانی جهت آماده کردن دوربین روی سه پایه و تکیه گاه داشته باشید. پس از اتمام فیلمبرداری، تصویر ساکت و اصلی از فیلمبرداری شما نمایش داده خواهد شد که می بایست با انگشت خود قسمت متحرک را مشخص نمایید. پس از این امر، پس از انتخاب قسمت متحرک علامت تیک را در پایین صفحه بزنید تا سینماگراف شما با فرمت گیف GIF ذخیره شود. کیفیت و خروجی نهایی کاملا در این اپلیکیشن قابل تنظیم می باشد، اما در صورت عدم آگاهی این تنظیمات می توانند به کیفیت نهایی آسیب وارد نمایند.

دانلود اپلیکیشن Cinemagraph

اپلیکیشن Cinemagraph Pro ساخت سینماگراف برای آیفون

Cinemagraph Pro اپلیکیشنی بسیار کاربردی و بینظیر جهت ساخت سینماگراف در iOS می باشد که از لحاظ کیفیت و حرفه ای بودن با رقبای خود قابل مقایسه نمی باشد، این اپلیکیشن سینماگراف های بسیار بی نظیر و بی نقص تولید می نماید. نتیجه کار با این اپلیکیشن با نتایج بدست آمده در نرم افزارهای حرفه ای کامپیوتری قابل مقایسه و رقابت می باشد. اگر هنگام تصویربرداری و فیلمبرداری و انتخاب قسمت متحرک و ویرایش دقت و ظرافت لازم را رعایت کنید، نتایج فوق العاده و بسیار حرفه ای خواهد بود.

دانلود اپلیکیشن Cinemagraph Pro از آیتونز

توجه کنید که این مطلب به مرور آپدیت شده و ما در گرافیکت بلاگ سعی می‌کنیم بروزترین مطالب را در مورد هنر سینماگراف منتشر کنیم.